علل بى‏ احترامى به زن‏

ساخت وبلاگ
چکیده : بى‏ احترامى شوهر نسبت به همسر خویش معلول عواملى است که بعضى از آنها عبارتند از: 1- اندیشه... با عنوان : علل بى‏ احترامى به زن‏ بخوانید :

 

بى‏ احترامى شوهر نسبت به همسر خویش معلول عواملى است که بعضى از آنها عبارتند از:

1- اندیشه برترى مرد بر زن‏

پندار برترى مرد بر زن و طفیلى دانستن وجود او، احساس تسلّط مطلق مرد را بر زن به وجود مى‏آورد و موجب تقویت این باور غلط مى‏شود که زن موجودى ناقص و انسانیّت او ناتمام است. همین مسأله زمینه پیدایش بى‏احترامى به او را فراهم مى‏کند، در حالى که‏

تفاوتهاى موجود میان زن و مرد، لازمه زندگى مشترک آنهاست و دلیلى بر کمبود شخصیت مرد یا زن نیست.

. 2- خوى استبدادى‏

به کارى گیرى این شیوه نادرست در قالب خشونت و ایجاد ترس در همسر، موجب شکسته شدن حرمت و شخصیت زن مى‏شود. افراد مستبدّ و خودرأى، بى‏احترامى به همسر را لازمه تسلّط خود بر زندگى مى‏دانند. در مقابل، انتظار احترام از ناحیه همسر خویش دارند و سعى مى‏کنند آن را از طریق استبداد و ابراز خشونت به دست آورند، در حالى که نمى‏دانند احترام ظاهرى که منشأ آن ترس باشد، هیچ گونه ارزشى ندارد. چنین شوهرانى از بدترین انسانها شمرده مى‏شوند. چنان که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:

«شَرُّ النَّاسِ یَوْمَ الْقِیامَةِ الَّذینَ یُکْرَمُونَ اتِّقاءَ شَرِّهِمْ»[1]

بدترین مردم در روز قیامت کسانى هستند که به جهت در امان بودن از شرّشان مورد احترام قرار مى‏گیرند.

. 3- توقّع کار زیاد

توقّع بیجایى که بعضى از مردان نسبت به انجام تمامى کارهاى خانه از زنان دارند، عامل دیگر بى‏احترامى به آنان است. چنین افرادى گمان مى‏کنند که کار کردن زن در خانه تنها وظیفه اوست و به خود حقّ مى‏دهند که در این زمینه او را مورد توبیخ و سرزنش قرار دهند، در حالى که زن چنین وظیفه‏اى ندارد و فقط علاقه او به همسر و امور خانه‏دارى مشوّق او در این زمینه است و آنچه که در این باره بر عهده مرد است، تقدیر و تشکّر است، نه توبیخ و بازخواست.

( 1)- بحارالانوار، ج 75، ص 283

...
نویسنده : بازدید : 47 تاريخ : پنجشنبه 25 آذر 1395 ساعت: 5:15